Léghőszivattyúk: Hőmennyiség- és immissziós irányértékek
Kérjen szakértői konzultációtTémák áttekintése
A hőszivattyú hőtermelése a kompressziós elven alapul, amelynek során az elpárolgott hűtőközeget összenyomják, és annak hőmérsékletét a kívánt szintre emelik. Ez olyan zajokat okozhat, amelyeket bizonyos szint felett egyesek zavarónak érezhetnek.
A tervezés alapjául szolgáló zaj elleni védelemre vonatkozó műszaki utasítások
A léghőszivattyúk esetében a ventilátorok révén aktív hővisszanyerés is történik, amely szintén zajjal jár. Mivel a zaj érzékelése nagyon szubjektív, a tervezéshez alapot kell biztosítani. Ezt a zaj elleni védelemre vonatkozó műszaki utasítás (TA Lärm) biztosítja, amelyet viszont a német immisszióról szóló törvény (BImSchG) közigazgatási rendeletként szabályoz.
Ennek megfelelően több olyan terület van, ahol különböző szinteket kell betartani. Ha egy rendszert például ipari területen használnak, a zajszint akár 70 decibel (A) is lehet. Ha azonban ugyanezt a rendszert kórházban vagy idősek otthonában kívánják üzemeltetni, akkor a 45 decibel (A) határértéket nappal és a 35 decibel (A) határértéket éjszaka nem szabad tartósan túllépni.
Immission guide értékek
A következő táblázat az épületeken kívüli immissziós helyekre vonatkozó irányértékeket mutatja be a zajvédelemre vonatkozó műszaki utasítás (TA Lärm) szerint.
Az egyes rövid távú zajcsúcsok nappal nem haladhatják meg 30 dB(A)-nál, éjszaka pedig 20 dB(A)-nál nagyobb mértékben az immissziós irányértékeket.
A DIN 4109 szabvány szerint védelmet igénylő épületeken vagy helyiségeken belüli immissziós értékek lényegesen alacsonyabbak, nappal 35 decibel (A), éjszaka pedig 25 decibel (A). A védelmet igénylő helyiségek közé tartoznak:
- Nappali és hálószobák
- Gyermekszobák
- Munkahelyiségek/irodák
- Tantermek/szemináriumi termek
Az étkezőkonyhát, ahol a lakók élnek, szintén védelmet igénylő helyiségnek kell tekinteni az A.1.3 TA Läärm (a DIN 4109, 1989. novemberi kiadásával összefüggésben) értelmében.
Az alacsony frekvenciájú hangokat zavarónak tartják.
A jogszabályban előírt zajszint betartása mellett az alacsony frekvenciájú hangok csökkentése is fontos szempont. Ezeket sokan akkor is zavarónak találják, ha a hangszint, azaz a hangerő a törvényes határérték alatt van. Alacsony frekvenciájú hangnak nevezzük a zaj azon részét, amelynek frekvenciája 90 Hz-nél kisebb. Az emberek a 20 Hz körüli tartományban kezdik érzékelni a hangokat.
Az alacsony frekvenciájú hangokat részben azért érzékelik mégis zavarónak, mert ezek a hangok csak nagyobb hangerőn érzékelhetők. Ezenkívül az emberek nem tudják megkülönböztetni a hangokat ebben a tartományban, ezért az alacsony frekvenciájú hangokat általában "zúgásként" emlegetik.
A zajszint csökkentése kizárólag a Viessmann hőszivattyú kialakításával
Mivel a zajvédelem egyre fontosabbá válik, a Viessmann 2009 óta számos tervezési intézkedést vezetett be a hőszivattyúk zajkibocsátásának vagy hangerejének minimalizálása érdekében. Hőszivattyúink fejlesztése során a hangtechnikai szakemberek és a hűtőkörök fejlesztői kéz a kézben dolgoznak a rendkívül hatékony és csendes hőszivattyúk kifejlesztésén. Ennek eredménye a 3D hangkoncepció mellett az AAD-rendszer (Advanced Acoustic Design), amelynek köszönhetően a Viessmann hőszivattyúk valószínűleg a legcsendesebb hőszivattyúk a piacon.
A Viessmann léghőszivattyúi a legcsendesebb készülékek közé tartoznak a piacon.
A Viessmann léghőszivattyúi a piacon kapható legcsendesebb készülékek közé tartoznak. A léghőszivattyú előnyeiről szóló részben megtudhatja, hogy mi az, ami még különlegessé teszi őket. Az, hogy az egyes hőszivattyúegységek zajszintje milyen magas, többek között a teljesítménytényezőtől és a szomszédos épületektől való távolságtól függ.
A Német Hőszivattyúszövetség zajkalkulátora útmutatást adhat. Segítségével a háztulajdonosok meghatározhatják a felsorolt, legfeljebb 35 kilowatt fűtőteljesítményű léghőszivattyúk lehetséges zajkibocsátását. A zajkalkulátor a kibocsátási adatokon kívül kiszámítja a szomszédos, védelmet igénylő helyiségektől szükséges távolságot is. Az eredmények nem helyettesítik az egyedi zajvizsgálatot, de mindazonáltal nagyon hasznos alapot nyújtanak a tervezéshez.